مؤسس و مدیر

دربارۀ حجت الاسلام والمسلمین استاد شیخ محمد ناصری

حجت‌الاسلام شیخ محمد ناصری:مؤسس و مدیر مجتمع فرهنگی آموزشی اجتماعی بصیر، درزمستان سال ۱۳۶۱چشم به جهان گشود. پدر ایشان، فردی زحمتکش و از قشر کارگر جامعه محسوب می شد و مادرشان شیرزنی مؤمنه و انقلابی که تربیت شدۀ دست عالمی جلیل ‌القدر به نام مرحوم آیت‌ا…‌العظمی قربانعلی انوری تبریزی ( از فقهای شهر تبریز) بودند. در همان سنین نوجوانی ایشان علاقۀ وافری به یادگیری معارف و علوم قرآنی داشتند و به همین جهت از همان دوران، اهل مطالعه و فراگیری علوم حوزوی شده و ساعات فراوانی را در این امر با برکت صرف نمودند. وی در این سال‌ها علاوه بر علوم حوزوی،در دو رشتۀ فقه و حقوق اسلامی و روانشناسی در دانشگاه مشغول به تحصیل بوده و در  دوره های آزاد علوم مختلف در مراکز معتبر دانشگاهی و سازمانی، شرکت نموده و پایان‌دوره دریافت نموده اند که محور بیشتر این دوره‌ها در مباحث تربیتی و خانواده، مدیریت فرهنگی، حدیث‌شناسی ، قرآنی، طب سنتی، ادبیات آیینی، فضای مجازی، سواد رسانه ای ، فلسفه اسلامی و… بوده است. یکی از مهمترین خصوصیات ایشان این است که تنها در یک بعد رشد ننموده اند، بلکه در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، ورزشی، آموزشی و هنری، تخصص‌هایی را به‌دست آورده‌اند و در نوع طراحی برنامه های مجتمع بصیر هم این تفکر که( انسان باید به اندازۀ توان خود در عرصه های گوناگون رشد نماید) به خوبی نمایان است. برای آشنایی بیشتر با استاد به تعدادی از سوابق ایشان در ادامه اشاره می نماییم:

عرصۀ علمی: – تحصیلات حوزوی و افتخار سال‌ها شاگردی حضرت مرحوم علامه آیت‌ا…‌العظمی شمس‌الدین مجتهدی نجفی که به قول ایشان شیخ محمد ناصری آخرین خروجی حوزۀ مستقل رسول اکرم(ص) است. – تحصیل در رشتۀ روانشناسی عمومی . – تحصیل در رشتۀ فقه و حقوق اسلامی . -تالیف ۱۶ اثر که ۱۲ کتاب با عناوین( شیوۀ زندگی ، ره آورد۱ و۲، طبیب، حکایات ماندگار، دلگویه های ناصری،قسیم الناروالجنه، النصایح، مبین ۱ و۲ ،باران عشق و خودکفایی در برابر بیگانگان از منظر تفسیر المیزان و فی ضلال القرآن) چاپ و منتشر گردیده و ۴ اثر دیگر ایشان درحال ویرایش و آماده سازی جهت انتشار می‌باشد که تا انتهای نیمه اول سال ۱۴۰۲ در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. – گواهینامه ‌های پایان‌دورۀ مدیریت فرهنگی، آشنایی با تاریخ اهل‌بیت علیهم‌السلام، آشنایی با علوم قرآن و حدیث، سطوح قرآن کریم، آشنایی با بهداشت و طب سنتی از نگاه اسلام تحت اشراف جناب آقای دکتر سیدرضا رضایی دریاکناری ، آموزش ستایش‌گری اهل‌بیت (ع) ، آموزش شعر آئینی، آشنایی با تاریخ انقلاب و اندیشه‌های امام راحل، اخلاق و تربیت اسلامی، آشنایی با فرق ضاله و نحله های انحرافی. – گواهینامۀ پایان‌دورۀ مهارت‌های رایانه‌ای icdl . – شرکت در دوره های آزاد آموزش مهارت های رسانه ای، دوره پیشرفته سواد رسانه و فضای مجازی، دوره عمومی آموزش خبرنگاری، دوره آشنایی با مبانی کاربردی حقوقی و جرائم فضای مجازی .

عرصۀ فعالیت های اجتماعی و مدیریتی: – مؤسس و مدیر کانون فرهنگی و تبلیغی مخلصین در سال ۸۴ (منطقۀ ۱۰) ، – مدیر عامل شرکت فرهنگی و تبلیغی سفیران عصر ظهور در سال ۸۵ ( منطقۀ ۲)، – مدیر مرکز آموزش مداحی شهید علمدار در سال ۸۹ ( منطقۀ ۱۰). – مدیر کانون‌های جبهۀ فرهنگی حیدر کرار (ع) در سال ۹۰ ( منطقۀ ۲). – معاونت فرهنگی، آموزشی مؤسسۀ فرهنگی سید الشهدا(ع) در سال ۹۱ ( منطقۀ ۱). – مدیر کانون قرآنی بصیر در سال ۹۲ (منطقۀ ۱۱). -بنیان‌گذار و مدیر کانون فرهنگی، آموزشی و حمایتی لیان فرهنگ گستر بصیر در سال ۹۱ ( منطقۀ ۱۰). – مؤسس هیأت مذهبی محب الشهدا ، هیأت حضرت معصومه (س) ، هیأت مکتب الرقیه(س) از سال ۱۳۸۱ تاکنون (منطقۀ ۹ و ۱۰). – امام جماعت مسجد و حسینیۀ خرقانی‌ها، .مدرسۀ نمونۀ چمران، مدرسۀ مادر، مدرسۀ مفتح، نایب امام جماعت مسجد رسول اکرم (ص) ( آیت‌ا…‌العظمی شمس‌الدین نجفی ) از سال ۱۳۸۹ تا کنون ( منطقۀ ۱۰). – امام جماعت و مشاور مذهبی کانون فرهنگی الزهرا (س) از سال ۱۳۸۸ (منطقۀ ۲ ). – راه‌اندازی کانون نخبه‌پروری شهید ابراهیم هادی در سال۹۵ ( منطقۀ ۱۰). – مدیر عامل مؤسسۀ خیریۀ راه روشن آرامش تهران در سال ۹۶ ( منطقۀ ۱۰ ). – مؤسس مهدیۀ یوسف زهرا (عج) در سال ۹۵.(منطقۀ ۱۰) – مؤسس مرکز نیکوکاری بصیر در سال ۹۷ (منطقۀ ۱۰). – مؤسس دارالعلوم اسلامی بصیر در سال ۹۸ ( منطقۀ ۱۰ ). – مشاور و مدرس مجموعۀ فرهنگی اجتماعی شهید هاشمی ملارد در سال ۹۷ . – سخنران هیأت مذهبی و مساجد و مدارس و… – دبیر ستاد توانمندسازی محلات کمتربرخوردار منطقه ۱۰ تهران. – مدیر خانه احسان محله مرتضوی.

عرصۀ ورزشی: – شش سال به صورت باشگاهی به عنوان بازیکن فوتبال تا سال ۷۹. – سه سال مربی باشگاه ‌های جم و شهاب. – راه اندازی باشگاه فوتسال نامدار. – سرپرست باشگاه جوانان سفیران، حوزۀ شمال‌غرب تهران. – مربی آمادگی جسمانی باشگاه جم در ردۀ سنی امید. – حضور در دوره ‌های مختلف ورزش ‌های رزمی.

عرصۀ هنری: – افتخار ذاکری اهل‌بیت (ع) از سن ۷ سالگی. – مدرس تخصصی ستایش‌گری آل‌ا… از سال ۹۳. – راه‌اندازی گروه هنری شهدای گمنام. – دبیر جشنوارۀ مردمی بانوی آفتاب. – دبیر گردهمایی بین‌المللی امام رضا (ع). – سرودن بیش از ۱۴۰۰ بیت شعر در موضوعات مدح و مرثیۀ آل‌ا… و مباحث عرفانی و اخلاقی. – تهیه‌کنندگی و کارگردانی مستند شهید محمد غفاری و معراج مؤمن با اکران مردمی .

عرصۀ آموزشی: – مدرس عقاید اسلامی در دوره های آزاد کانون های فرهنگی . – مدرس اخلاق اسلامی در دوره های دارالعلوم اسلامی بصیر. – مدرس کارگاه های تحکیم بنیان خانواده در مؤسسات و مراکز آموزشی . – مدرس کلاس های مفاهیم قرآن کریم در سطوح متوسط و پیشرفته. – مدرس کارگاه های تربیت فرزند از دیدگاه حضرات معصومین (ع). – مدرس مربیان دوره های تربیتی و آموزشی و فرهنگی. – مربی آموزش سواد رسانه و فضای مجازی.

از آنجایی که وی بیش از ۱۴ سال سابقۀ تدریس آزاد در حوزه‌های مختلف معارف اسلامی و قرآنی و هنری را در محیط‌های فرهنگی و … دارد و در کلاس عقاید و اخلاق اسلامی، ایشان سال‌هاست شاگردان فراوانی را تربیت نموده‌اند، عوام و خواص ایشان را استاد خطاب می‌کنند و با توجه به این‌که استاد بزرگوارشان مرحوم حضرت آیت‌ا…‌العظمی نجفی در دست‌خطی که به ایشان داده‌اند، علاوه بر تأیید اخلاقی و علمی، ایشان را شیخ خطاب کرده‌اند، عنوان استاد شیخ محمد ناصری روی ایشان نهاده اند که البته با مخالفت شدید ایشان همراه بود و همیشه می‌گویند: بنده همچنان شاگرد هستم و القابی همچون استاد و… برای بنده مناسب نیست. محیط خانوادۀ ایشان هم یک محیط کاملاً مذهبی و ولایی می‌باشد. همسر ایشان هم یکی از فعالان عرصۀ فرهنگی و تربیتی می‌باشد و در حال حاضر کارشناس حقوق قضایی و کارشناس الهیات و طلبۀ سطوح عالی حوزه و معاونت خواهران مجتمع فرهنگی آموزشی اجتماعی بصیر هستند و دیگر اعضای خانوادۀ ایشان هم در جبهه های مختلف فرهنگی و تربیتی انقلاب اسلامی مشغول به فعالیت می باشند. گفتنی‌ است، یکی از دلایل محبوبیت استاد در بین عموم، خصوصاً اهالی منطقۀ ده، منش اجتماعی و مردمی ایشان می‌باشد که به دلیل خلق و خوی خاص ایشان حتی جوانانی که دچار فقر تربیتی و فرهنگی و اعتقادی هستند هم با ایشان رابطۀ خوبی دارند و البته صدها تن از این دوستان بر اثر این محبت و معاشرت با عنایت الهی دگرگون گشته و امروز انسان‌های مفید و مؤمنی شده‌اند. اکنون ۱۸سال است که ایشان همچنان، روز به روز پرتوان‌تر در عرصۀ فرهنگی و تبلیغی و… حضور دارند. لازم به ذکر است ایشان بارها اشاره به این موضوع مهم نموده‌اندو به اطرافیان خود توصیه اکید داشته‌اند که (عزیزان حواسمان باشد که مردم را دور خودمان جمع نکنیم بلکه همه را به دور خدا جمع کنیم و آنچه بنده و شما باید بدانیم این است که ما همه باید مرید خاندان عصمت و طهارت و مطیع اوامر ولایت فقیه و ادامه دهندۀ راه شهدا و پاسدار انقلاب اسلامی عزیز تا آخرین نفس باشیم).

و در آخر به قول ایشان : عزیز باشید…