راه و چاه (تعلیمات اسلامی ) – جلسه هفتم (هدیه دختر و پسر)

404

   دانلود   

متن :

خب حدیثی را می خوانم در رابطه با اهمیت هدیه دادن و خواهش می کنم که شما هم به این حدیث مبارک توجه بفرمایید.

رسول خدا( صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمودند: هر کس به بازار رود و هدیه ای برای خانواده اش بخرد و ببرد پاداش او مانند کسی است که برای  نیازمندان صدقه میبرد و هنگامی که هدیه را به خانه میبرد باید قبل از پسران به دختران بدهد زیرا کسی که دخترش را شادمان کند مانند کسی است که یکی از فرزندان اسماعیل را آزاد کرده باشد و هر کس با دادن هدیه ای چشم پسری را روشن کند گویا از ترس خدا گریسته است  و هر کس از ترس خدا بگرید،خداوند او را داخل نعمت های بهشتی می گرداند.

 خب یک نکته ای که اینجا فکر می کنم اشاره بهش مهم باشه، اینکه خانواده ها سعی بکنن در مواقعی که برای تهیه ی هدیه برای فرزندانشان  اقدام می کنن سلیقه ی خود بچه ها را هم در نظر بگیرن. بدونن که بالاخره آنها بناست که از آن هدیه استفاده کنند البته خب موازین شرعی و مسائل اسلامی را هم در تهیه ی آن هدیه حتما باید مورد نظر قرار داد حالا صرف اینکه آنها ممکن است یک چیزی را بپسندند که بالاخره براشون مناسب نیست؛ حرفم به این معنا نیست که آن را تهیه  کنند برای آن ها ، نخیر !

حالا چیز مباح و حلالی که فرزندانتون دوست دارند خیلی خوبه که بالاخره در نظر داشته باشید که طبق سلیقه ی آن ها تهیه بشه .

نکته بعدی این که در حدیث هم اشاره شده چون دختر ها احساساتی ترند و نسبت به پسرها بیشتر دوست دارند که بهشون توجه بشه این تقدم دختر ها در هدیه دادن اهمیتش را در حدیث، انسان کاملا باید بهش توجه بکنه .

البته باید سعی کرد که هدیه ای که خرید میشه یا هدیه ای که داده میشه به بچه ها خیلی با هم تفاوت قیمتی، خیلی با هم تفاوت ارزشی نداشته باشه که به نوعی خودش آرام، آرام باب حسادت بین بچه ها باز بکنه.

 بسیار کار خوبیه، کلا هدیه دادن در دین بهش بسیار ترغیب شدیم و امیدوارم که ماها هم اهل این موضوع باشیم .

یک نکته هم که بسیار اهمیت داره این است که انسان وقتی هدیه را قراراست که به فرزندش بدهد حتما آن را با محبت تقدیم او بکند ، چون آن چیزی که حقیقتا آن هدیه را به جان و دل بچه مینشاند آن محبت کسی است که هدیه را به او تقدیم می کند.

 عزیزباشید، انشاءالله.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر دهید!
لطفا نام خود را وارد کنید